Kutse Eesti looduse päevale 17. augustil

Käesoleval aastal tähistame Eesti looduse päeva juba seitsmendat korda. Esmakordselt tähistasime seda päeva Eesti Vabariigi juubelinädala raames 2018. aastal Järvamaal Vargamäel. Eesti looduse päeva eesmärk on meie loodusseltside, -ühingute, -muuseumide ning -organisatsioonide abil aidata kõigil Eesti loodust paremini tundma õppida, väärtustada ja hoida. Päeva tunnuslause on „Tunne ja hoia kodumaa loodust ja kultuuri“.

Tänavune Eesti looduse päev avatakse pidulikult 17. augustil kell 12 Eesti Looduskaitse Seltsi, Harku valla, Keskkonnaameti ja Kliimaministeeriumi korraldamisel Vääna mõisas Harjumaal. Sündmuse päevakava on siin: PÄEVAKAVA.

2023. aasta novembris loodi vabariigi valitsuse määrusega loodushoiuühenduste ning Harku valla eestvõttel meie pealinna vahetusse lähedusse enam kui 2000 hektari suurune Sõrve looduskaitseala. Tallinna lähinaabrusesse jäävad lisaks Sõrve kaitsealale veel näiteks ka Suurupi ja Muraste looduskaitseala ning Rannamõisa ja Vääna maastikukaitseala. Tänavune Eesti looduse päev ongi pühendatud linnalähilooduse väärtustamisele ning kaitsele laiemalt.

Nii arutleme ka Vääna mõisapargis, kuidas edukalt korraldada oma koduümbruse looduse hoidu ja tutvustamist.

Eesti looduse päeva tähistamise kuupäeva valik on seotud meie esimese looduskaitseala, Vaika linnukaitseala sünnikuupäevaga 14. augustil 1910. Just siis sõlmiti Riia Loodusuurijate Seltsi ja Kihelkonna kirikumõisa vahel rendileping, mille kohaselt läksid Vaika linnusaared viie tsaariaegse kuldrubla eest Riia Loodusuurijate Seltsi valdusesse. Et kõik huvilised saaksid võtta osa Eesti looduse päeva sündmusest, on otsustatud tähistada seda päeva 14. augustile lähimal nädalavahetusel. Looduse päev on tasahilju muutumas Eesti looduse nädalaks; nii toimuvad mitmed põnevad sündmused ka Eesti looduse päevale järgneval nädalal.

 

ELKS 2024. aasta konverentsi ja kokkutuleku ettekanded veebis

27.-28. juulil 2024 toimus -Olustveres Eesti Looduskaitse Seltsi festival-konverents „Kodukohalähedased looduse õpperajad“ ja seltsi kokkutulek. 

Laupäevasel konverentsil rääkisid Kalev Sepp, Marika Šadeiko, Hanno Zingel, Arvo Iital, Helmut Hallemaa, Anri Kivil ja Raul Savimaa seltsi tegevusest, Olustverest, keskkonnast, kodulähedasest loodusest, õpperadadest ning nende olulisusest viimasel poolsajal aastal ja tänapäeval. Konverentsiga samal ajal oli õuesõppeprogramm lastele. Pealelõunal oli retkejuhtide Sandra Urvak, Leho Lahtvee, Andres Tõnisson, Heli Grosberg ja Tiit Jürisson, saatel praktiline tutvumine piirkonna looduse ja kultuuripärandiga. Õhtul andis suurepärase kontserdi ansambel Folkista.

Pühapäeval liikusime Pilistvere, Tääksi ja Parika kaudu Kolga-Jaani, kus oli tamme istutamine ja kokkutuleku lõpetamine. Teel tegi Kalev Rajangu ülevaate Pilistvere kirikust  ja kommunistliku genotsiidi ohvrite memoriaalist Pilistveres, Kalev Sepp ja Arvo Veskimets kirjeldasid Tääksi karjääri näitel liiva- ja kruusa kasutamist ning Ain Kull rääkis Parika turbamaardla põhjal turbatööstusest ja alade taastamisest Eestis. Kolga-Jaanis andsid õpetaja Peeter Parts ja Hovard Nurme ülevaate Kolga-Jaani kirikust, kogukonna ajaloost ning Villem Reimanist jt piirkonna suurkujudest. Ulvi Tatar tutvustas kogukonna tegevust Niilusoo kaitsel ning Leo Filippov Mõntu metsa kaitsel Saaremaal.

Aitäh Jaanika Madison, Anne Nurgamaa ja ELKS Suure-Jaani osakond korraldamise eest, Marika Šadeiko ja Olustvere Teenindus- ja Maamajanduskool, Silvi Rohesalu, Viljandi vald ja Kolga-Jaani rahvamaja, Kalev Rajangu, õp Peeter Parts ja Hovard Nurme sooja vastuvõtu ja tutvustuse eest! Samuti aitäh Koksvere Veski maitsvate mahetoodete – täistera kaerahelveste ja speltanisumanna eest!

Konverentsil esinejate lahkel loal on nende esitlused nüüd ka seltsi kodulehelt kättesaadavad:

Konverentsi „Kodukohalähedased looduse õpperajad“ läbiviimist toetas Keskkonnainvesteeringute Keskus.